- Електронні підручники як альтернатива паперовим

В даний час існує декілька версій визначення словосполучення "електронний підручник" - починаючи від файлів електронних версій навчальних посібників і закінчуючи складними електронними пристроями, які оновлюються з централізованого джерела і інтерактивно взаємодіють з учнем, включаючи виставляння оцінок, завантаження домашнього завдання і іншу фантастику. Час останніх ще не настав і настане не завтра, тому в рамках даної статті електронним підручником вважається електронний пристрій, який замінює собою шкільні підручники і додаткову літературу.


Багато українських дітей вже використовують планшети та телефони великих діагоналей (понад 4'') як певну альтернативу паперовим книжкам. Багато хто з них оцінив певні переваги від такої роботи, батьків планують придбати своїм дітям електронний підручник, яким можна було б замінити класичні паперові підручники та хрестоматії, щоб не травмувати здоров'я своїх дітей перевантаженнями хребта. До речі, велика кількість вчителів в школах відносяться до цієї ідеї, м'яко кажучи, не дуже прихильно, і в них є на це свої причини:


1. Електронні підручники (в даний час це планшети, телефони великих діагоналей або електронні книги) відрізняються від класичних шкільних підручників і дітям важко буде працювати синхронно з класом. Дослід, проведений весною 2013 року ученицею 9 класу, якій лікарі заборонили носити важкі речі через проблеми з хребтом, довів, що навіть недорогий 7-дюймовий китайський планшет із завантаженими в нього просканованими підручниками відносно нормально справляється з роллю замінювача шкільних підручників, хоча такого розміру екрану часто було мало. В 2014-2015 навчальному році вже всі троє дітей з цієї сім'ї використовували аналогічні пристрої, але з більшим екраном.


2. Так як електронні підручники на перервах завжди будуть залишатись в класах (на відміну від мобільних телефонів), їх можуть вкрасти, що буде додатковою проблемою для вчителів. Також всі електронні підручники доволі тендітні пристрої - якщо звичайна книжка за своє життя падає з столу десятки разів без особливих пошкоджень, то електронній буде достатньо і одного разу.


3. Звичайна інерційність мислення старших вчителів і страх будь-яких інновацій.


Але все ж більшість вчителів, особливо молодих, до ідеї впровадження електронних підручників ставляться позитивно або нейтрально, тому батькам залишається лише зробити правильний вибір. А з цим є певні труднощі.


Треба з'ясувати, що повинні вміти електронні шкільні підручники, які могли б стати повноцінною заміною паперових підручників:


1. Великий екран, діагональ не менше 9,7 дюйма. Розповсюджені в даний час 6 дюймові (технологія e-ink) або 7 дюймові (технологія TFT) пристрої, особливо недорогі, часто показують текст або нечітко, або занадто дрібно, або доводиться часто скролити сторінку.


2. Роздільна здатність не менше 1200x800 пікселів. При меншій роздільній здатності втрачається чіткість малюнків, а дрібний текст взагалі може бути нечитабельним.


3. Робота від батареї не менше 6 годин (або більше, враховуючи старіння батареї з часом). Для того, щоб електронний підручник не вимкнувся в школі в ході навчального процесу, в нього повинна бути потужна батарея або технологія, яка дасть змогу працювати без підзарядки тривалий час.


4. Технологія кольорового зображення, наближена до паперових книжок, як найбільш бережлива для дитячих очей.


В даний час на українському ринку немає електронного пристрою, який міг би за розумну ціну задовольняти усім цим вимогам, тому варіантів електронних підручників може бути декілька. Так як більшість батьків планують придбати планшет або недорогу TFT-електронну книжку, варто зауважити, що тривала робота з такими екранами не найкращим чином впливає на зір, особливо дітей, тому без шкоди для здоров'я дитини можна використовувати лише електронні підручники, екран яких вироблений по технології e-ink. На жаль, вказана технологія не дозволяє якісно відтворювати кольори, хоча в цьому напрямку ведуться активні розробки, які можуть бути доступні на ринку в найближчі декілька місяців.


В продажу доступна велика кількість різноманітних пристроїв з екранами e-ink, які можна використовувати як електронні підручники в школі. Вони мають дуже вагомі плюси - чітке зображення, не шкідливе для зору, робота від батареї тижнями без підзарядки, але і один суттєвий недолік - відсутність кольору, лише 16 відтінків сірого. Для класичних художніх творів і деяких підручників, де достатньо монохромного зображення, використання таких пристроїв в якості електронних підручників може бути ідеальним, але в багатьох інших випадках, особливо в початкових класах, без кольорового зображення заміна шкільних підручників неможлива. Великим плюсом пристроїв на технології e-ink є неможливість відтворення на них мультимедійних файлів, таким чином, електронний підручник буде саме шкільним підручником, а не звичайною ігровою приставкою типу планшету з десятками ігор і сотнями мультимедійних "приколів" всередині.

 

Можливі варіанти

 

1. Змішаний варіант e-ink електронного підручника.

 У цьому варіанті паперові версії підручників і книг, в яких колір має критичне значення, використовуються, як звичайно, а в якості електронного підручника використовується електронна книга з екраном e-ink, в яку завантажуються всі інші шкільні підручники і додаткова література. Дуже великим плюсом технології e-ink є дуже тривала робота від батареї (навіть при активному використанні - до 3 тижнів)

В якості електронних підручників бажано використовувати електронні книги великої діагоналі, наприклад, (1280х800 пікселів) або аналогічні. Використання електронних книг менших діагоналей небажано, але у крайньому випадку можна використати недорогі 6" електронні книги.

 

2. Повний варіант e-ink електронного підручника.

У цьому варіанті всі електронні версії підручників, книг та додаткова література завантажені до електронної книги з кольоровим екраном e-ink. Технології виробництва екранів e-ink в даний час не дозволяють відтворювати яскраві живі кольори, до того ж, вартість електронних книг, які використовують такі екрани, дуже висока, що є неприйнятним для більшості батьків.

 

3. Повний варіант TFT електронного підручника.

У цьому варіанті всі електронні версії підручників, книг та додаткова література завантажені до планшету, обов'язково з потужною батареєю (понад 4500 мАч) та бажано великим екраном. На екранах планшетів всі кольори відтворюються якісно, але сама технологія TFT не дуже корисна для дитячих очей, до того ж, далеко не всі планшети великої діагоналі навіть з потужними батареями зможуть впевнено протриматись більше 6 годин на одному заряді батареї, чого інколи може бути недостатньо, зважаючи на поступове старіння батареї.

 

4. Просто зачекати.

У багатьох школах світу (включаючи ближнє зарубіжжя) вже проводились чи планують проводитись експерименти з впровадження спеціалізованих електронних шкільних підручників, і через рік-два можна буде перейти від стадії експерименту та власної ініціативи батьків до масового впровадження в навчальному процесі. Щоправда, результати показують, що через відсутність єдиної ідеї і стандарту до повної інтерактивності підручникам ще далеко і в даний час мова йде лише про заміну паперового підручника електронним.

 

Який варіант обрати для електронного підручника?

Для 9-11 класів або якщо коштів небагато, то можна вибрати перший варіант - носити частину шкільних підручників і чекати рік чи два, поки не з'являться доступні кольорові e-ink електронні книги або затверджені міністерством електронні підручники.

Якщо коштів не жаль, можна спробувати другий варіант, але є ризик того, що покупка буде невдалою, так як відгуки про кольорову e-ink технологію не дуже схвальні.

Якщо хочеться все і відразу, а потенційна шкода для дитячих очей очікується менша, ніж від набитих підручниками рюкзаків на спині, то можна вибрати третій варіант.

Чи варто вибирати четвертий варіант - швидше ні, ніж так, так як в нашій країні "через рік-два" запросто може стати "через п'ять-шість років" або буде реалізовано не дуже вдало.

 

Маленька хитрість: у випадку, якщо у Вас вже є планшет або електронна книга, але вони не дуже якісні, тримають заряд батареї дуже мало або Ви переживаєте, що в школі їх можуть вкрасти, можна завантажити в них всі шкільні книжки і використовувати вдома, а паперові книжки залишати в школі в надійному місці (якщо є можливість) і брати лише потрібні перед початком уроків. Звісно, що для перегляду вдома електронних копій підручників також можна використовувати персональний комп'ютер або ноутбук.

 

Чи можна завантажувати електронні копії шкільних підручників?

Згідно ст.53 Конституції України, держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах, тому доступ до усіх шкільних підручників, рекомендованих Міністерством освіти, в тому числі їх електронних версій, не може обмежуватись ніяким чином, відповідно, вільне завантаження текстових, сканованих та інших версій шкільних підручників є повністю законним.

 

Електронні версії шкільних підручників можна знайти і завантажити в багатьох місцях Інтернету, але будьте уважні, так як здебільшого посилання будуть непрямими, заплутаними або навіть шкідливими. В списку нижче підібрані найкращі безпечні сайти з підручниками, більшість файлів з яких доступні для прямого завантаження в форматах DjVu и PDF:


http://pidruchnyk.com.ua/


http://schoolbooks.org.ua/


http://portfel.at.ua/


http://4book.org/uchebniki-ukraina


http://shkola.yccat.com/index.html


посилання на джерело http://pidruchnyk.com.ua/1klas

 

Учням

Батькам

Вчителям